Wypłata dywidendy niepieniężnej w formie nieruchomości a podatek VAT
Niekiedy spółki wybierają alternatywne formy wypłaty dywidendy swoim udziałowcom. Warto wiedzieć, jak rozpatrywać takie zagadnienie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.
Niecodzienne zjawiska gospodarcze należy przeanalizować pod względem podatkowym z należytą starannością, gdyż efekty prawno- -podatkowe danej czynności mogą zaskoczyć nawet doświadczonych przedsiębiorców. Tak jest również w tym przypadku.
Kwestia odpłatności
Na wstępie, należy wskazać, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów. Z kolei, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części. Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z powyższego więc wynika, iż towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości.
W tym miejscu należałoby stwierdzić, iż skoro w standardowym scenariuszu za przekazanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta